„Daleko od szosy”

    CAŁY SERIAL:
  1. Szpaki
  2. Prawo jazdy
  3. Ania
  4. Oczekiwanie
  5. Pod prąd
  6. Egzamin
  7. We dwoje
Młody chłopak ze wsi coraz więcej myśli o przeniesieniu się do miasta. Leszek od dziecka interesował się techniką i mechaniką, uwielbia wręcz samochody i marzy, aby zostać kierowcą. Życie na wsi, w rodzinnej posiadłości, niewiele z tego może mu zaoferować. Mimo odwzajemnionego uczucia do Bronki, najładniejszej dziewczyny w całej wsi, zwierza jej się, że na wsi "nie ma odbicia" i musi coś zrobić ze swoim życiem.
Postanawia wyjechać na Śląsk. Ciężko pracując jako zwykły robotnik odkłada pieniądze, aby w końcu rozpocząć upragniony kurs prawa jazdy...
Gdy wakacyjna miłość staje się inspiracją do podjęcia trudnych i niestereotypowych decyzji życiowych, jego marzenia z czasem nawet urzeczywistniają się, ale życie w mieście nie jest takie, jak sobie wyobrażał.

Produkcja: 1976
Premiera TV: 11 grudnia 1976

Reżyseria: Zbigniew Chmielewski
Muzyka: Piotr Marczewski
Obsada: [kompletna obsada wymieniona na stronach poszczególnych odcinków]
Krzysztof Stroiński, Sławomira Łozińska, Irena Szewczyk, Tomasz Wilczyński, Irena Hrehorowicz, Antoni Jurasz, Andrzej Wichrowski, Zofia Grąziewicz, Jan Himilsbach, Jarosław Janio, Irena Kownas, Gustaw Lutkiewicz, Stanisław Wojciech Malec, Barbara Nowakowska, Janusz Paluszkiewicz, Małgorzata Rożniatowska, Alicja Sobieraj, Władysław Dewoyno, Ryszard Dreger, Alfred Freudenheim, Henryk Gołębiewski, Piotr Krasicki, Ferdynand Matysik, Ryszard Mróz, Bogusław Semotiuk, Barbara Wałkówna, Wojciech Zagórski, Piotr Grabowski, Elżbieta Jasińska, Roman Kosierkiewicz, Jolanta Lothe, Joachim Lamża, Barbara Marszałek, Zdzisław Maklakiewicz, Irena Remiszewska, i inni


Notatki:
Serial podejmujący istotny temat migracji ze wsi do miasta i awansu społecznego młodego chłopaka, cieszył się w swoim czasie sporą popularnością (wyróżniony został Nagrodą Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i TV). Lata 1970-te obfitowały w wiele ciekawych pozycji tego gatunku. Zbigniew Chmielewski, twórca m.in. pamiętnego "Profesora na drodze", walnie przyczynił się do rozwoju i ugruntowania marki serialu o tematyce współczesnej.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.140503

(POL) polski,1 komentarz: