„Lalka”


  CAŁY SERIAL:
 1. Powrót
 2. Pamiętnik starego subiekta
 3. Wielkopańskie zabawy
 4. Pierwsze ostrzeżenie
 5. Widziadło
 6. Wiejskie rozrywki
 7. Ciąg dalszy pamiętnika starego subiekta
 8. Damy i kobiety
 9. Dusza w letargu
Historia bogatego warszawskiego kupca Stanisława Wokulskiego, który zakochuje się w zubożałej arystokratce Izabeli Łęckiej. Aby być jej godnym postanawia powiększyć swój majątek, dlatego wyrusza na tzw. "wojnę bułgarską" (rosyjsko-turecką). Zajmuje się tam aprowizacją armii rosyjskiej na czym zbija fortunę. Tymczasem pod nieobecność Wokulskiego sklep prowadzi jego przyjaciel, Ignacy Rzecki.
Jest rok 1878, gdy Wokulski powraca do Warszawy...
Na podstawie powieści Bolesława Prusa pod tym samym tytułem.

Produkcja: 1977-1978
Premiera TV: 17 wrzesień 1978

Reżyseria: Ryszard Ber
Muzyka: Andrzej Kurylewicz
Obsada: Jerzy Kamas, Andrzej Precigs, Małgorzata Braunek, Bronisław Pawlik, Emil Karewicz, Anna Milewska, Jan Englert, Stefan Friedmann, Wojciech Pokora, Czesław Wołłejko, Alina Janowska, Józef Duriasz, Włodzimierz Boruński, Andrzej Zaorski, Zofia Jaroszewska , Barbara Wrzesińska, Włodzimierz Kwaskowski, Piotr Fronczewski, Roman Wilhelmi, i inni
[ kompletna obsada wymieniona na stronach poszczególnych odcinków ]


Notatki:
"To powieść stworzona na serial" - mówił Ryszard Ber w trakcie realizacji telewizyjnej wersji "Lalki". Zadanie miał niełatwe. Po pierwsze książka Bolesława Prusa należy do kanonu literatury polskiej i stworzenie jej równorzędnego, ekranowego ekwiwalentu to wyzwanie trudne i ryzykowne. Po drugie Ber musiał się liczyć z porównaniami do wcześniejszej, kinowej adaptacji, dokonanej przez Wojciecha Hasa. Ale "Lalka" jako serial przetrwała próbę czasu, a nawet zaskarbiła sobie sympatię sporej części widzów, o czym świadczą liczne wznowienia. Cykl Bera jest też znacznie bliższy literackiemu oryginałowi niż film Hasa, w którym np. pominięto "pamiętnik starego subiekta". Nie znaczy to oczywiście, że serial przyjęto bezkrytycznie. Część recenzentów wytykała reżyserowi błędy obsadowe, narzekano też na stosunkowo niską temperaturę relacji między Wokulskim a Izabelą. Zgodny aplauz wywołała chyba tylko kreacja Bronisława Pawlika jako Rzeckiego. W interpretacji aktora pan Ignacy był jakby żywcem przeniesiony z Prusa. Rozbrajająco naiwny politycznie, do końca wierny w przyjaźni, przywiązany do staroświeckich zasad w handlu, dla ludzi dobry i współczujący, w interesach uczciwy.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.160113

(POL) polski,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz