„Wiedźmin”


  CAŁY SERIAL:
 1. Dzieciństwo
 2. Nauka
 3. Człowiek - pierwsze spotkanie
 4. Smok
 5. Okruch lodu
 6. Calanthe
 7. Dolina Kwiatów
 8. Rozdroże
 9. Świątynia Melitele
 10. Mniejsze zło
 11. Jaskier
 12. Falwick
 13. Ciri
Geralt z Rivii to na wskroś współczesny, rozdarty wewnętrznie outsider, duchowy wyrzutek o zachwianym poczuciu tożsamości. Zbyt ludzki jak na wiedźmina, zbyt groźny i tajemniczy jak na człowieka. To ktoś, kto zawsze i wszędzie wzbudza nieufność. "Zwraca uwagę", ale raczej w tym pejoratywnym znaczeniu, chociaż stara się kierować zasadami honoru i chronić ludzi przed zagrożeniami, którym sami nie mogą podołać.
Geralt czuje, cierpi i rozumie często więcej niż pogardzający nim ludzie. Dlatego dochodzi do wniosku, że są oni gorsi od niejednego monstrum, z którym musiał walczyć. Okrutni, bezwzględni, podli, zakłamani, chciwi - jakże trudno im służyć zgodnie z kodeksem Wiedźmina.

Na podstawie tomu opowiadań Andrzeja Sapkowskiego „Saga o Wiedźminie”.
"Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy od bramy Powroźniczej. Szedł pieszo, a objuczonego konia prowadził za uzdę. Było późne popołudnie i kramy powroźników i rymarzy były już zamknięte, a uliczka pusta. Było ciepło, a człowiek ten miał na sobie czarny płaszcz narzucony na ramiona. Zwracał uwagę" - tak rozpoczyna się opowiadanie „Wiedźmin” Sapkowskiego, które dało początek siedmiotomowemu cyklowi książek, filmowi kinowemu, serialowi telewizyjnemu oraz serii gier komputerowych.
Przygody tytułowego bohatera zyskały sobie ogromną, międzynarodową popularność, a wśród licznych zwolenników literatury gatunku fantasy wręcz kultowy status.

Inne tytuły: "The Witcher", "The Hexer", «Ведьмак»,
Produkcja: 2000-2001 (materiały filmowe), 2002 (edycja na potrzeby serialu)
Premiera TV: 22 września 2002

Reżyseria: Marek Brodzki
Muzyka: Grzegorz Ciechowski
Obsada: [ kompletna obsada wymieniona na stronach poszczególnych odcinków ]
(m.in. Michał Żebrowski, Zbigniew Zamachowski, Grażyna Wolszczak, Ewa Wiśniewska, Jerzy Nowak, Kinga Ilgner, Andrzej Chyra, Karolina Gruszka, Anna Dymna, Maciej Kozłowski, i inni)

Notatki:
W 2013 roku powstała też krótkometrażowa amatorska produkcja filmowa zatytułowana „Śladem Białego Wilka” bazująca na opowiadaniach o Wiedźminie.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.150930

(POL) polski,Brak komentarzy:

Prześlij komentarz