- (w kolejności emisji)
- „Piłka”
- „Ratuj Paragon”
- „Kłopoty z kasą”
- „Ucieczka”
- „Uwaga detektyw”
- „Gorycz zwycięstwa”
- „Pożegnanie z wakacjami”
Życie nieraz zmusza je do zdawania trudnych egzaminów, wykazania się hartem ducha i odpowiedzialnością.
Chłopcy samorzutnie tworzą podwórkowe drużyny piłkarskie, zamierzają wystartować w organizowanych przez "Życie Warszawy" zawodach o miano najlepszego zespołu. W paczce rówieśników wyróżnia się Maniuś, zwany Paragonem, chłopak zadziorny, obrotny życiowo, dzielny, choć trochę pechowy. Ulubionym powiedzonkiem Paragona jest słówko "legalnie", choć niektóre jego poczynania mają tylko pozory legalności.
Na podstawie powieści Adama Bahdaja pod tym samym tytułem.
Produkcja: 1969
Premiera TV: 11 września 1969
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Marian Tkaczyk "Paragon"
Felek "Mandżaro"
Boguś "Perełka"
Roman Wawrzysiak, brat Julka "Królewicza"
Julek Wawrzysiak "Królewicz", kapitan "Huraganu"
Durczak, "sponsor" Huraganu
i inni
Dubbing: Marian Tkaczyk "Paragon"; rola Mariana Tchórznickiego; nie występuje w czołówce
[ kompletna obsada na stronach poszczególnych odcinków ]
Notatki:
Odcinki nie posiadają numeracji.
Ekranizacja telewizyjna książki odbiega nieco od oryginału. Książkową ulicę Górczewską zastąpiła Chmielna, główny bohater Paragon, gdy zabraknie pieniędzy, nie sprzedaje już gazet tylko kwiaty, a miejsce wychowującej go "książkowej" cioci w filmie zajmuje samotna mama, która pracuje jako motorniczy tramwaju miejskiego. Najbardziej nieoczekiwaną zmianą, którą wprowadza ekranizacja jest całkowite pozbawienie filmu informacji o klubie Polonia Warszawa, ukochanego klubu Perełki, Mandżaro i Paragona, a zarazem temat dyskusji i marzeń młodych chłopców. To w tym klubie gra piłkarska gwiazda i opiekun ich drużyny, Wacław Stefanek.
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
02.150125
(POL) polski,
Fajnie obejrzeć starocie z naszej młodości
OdpowiedzUsuńJeden z najlepszych polskich seriali młodzieżowych. Wszyscy aktorzy wybili się ponad swoje możliwości - szkoda, że nie poszli w kierunku aktorstwa niektórzy, bo mieli naprawdę ogromne zadatki. Świetnie zagrali zwłaszcza Marian Tchórznicki i Roman Wilhelmi. Dodatkowo serial uczy nas, że nawet w chwilach słabości nigdy nie wolno się poddawać i należy zawsze wierzyć w swoje siły. Na szczególną uwagę zasługuje piosenka początkowa, która stała się kultowa i była wykorzystywana później w reklamach piwa Królewskie, wody Cisowianki czy samochodu Volkswagen. Do dzisiaj sobie ją często nucę. "Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda..." Serial kończy się powrotem Paragona i jego paczki, która zdobyła puchar w ostatnim odcinku do szkoły. Najbardziej utkwiło mi w pamięci unikanie Romka Wawrzysiaka i wylądowanie Paragona w szpitalu - on za wszelką cenę chciał być na meczu, ale pielęgniarze wcale mu nie pozwalali. Każdy odcinek śledziłem z zapartym tchem, co nie zdarza mi się wcale na współczesnych serialach. Roman Wilhelmi też zagrał niczego sobie (mimo, że to nie był Nikodem Dyzma czy Stanisław Anioł). Czołówka wprowadza w klimat tego wybitnego i ponadczasowego serialu przedstawiająca Paragona, Mandżara, Perełkę i całą paczkę przechadzającą się ulicami Warszawy z piłką w ręku. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak idealnie zekranizowano seriale na podstawie powieści Adama Bahdaja. Każdy bez wyjątku zasługuje na uznanie, podziw i sam szacunek. Chapeau bas! 10/10.
OdpowiedzUsuń