„Przygody pana Michała”


  CAŁY SERIAL:
 1. Brat Jerzy
 2. Hetmański ordonans
 3. Zrękowiny pana Michała
 4. Cztery serca
 5. Mąż Basi
 6. Komendant stanicy
 7. Tajemnica Azji
 8. Azja, syn Tuhaj-Beja
 9. Porwanie
 10. Smak zemsty
 11. Bułat i szabla
 12. Dymy nad twierdzą
 13. Hektor Kamieniecki
Widowiskowa, aczkolwiek czarno-biała (gdyż - niestety - polska telewizja nie była jeszcze wtedy w kolorze i nie posiadała jeszcze sprzętu umożliwiającego kolorowy zapis obrazu) ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Jest to poszerzona, jeszcze bardziej wierna oryginałowi Sienkiewicza wersją książki "Pan Wołodyjowski" niż film Hoffmana.
Serial nakręcony był na tych samych planach filmowych co film, przy udziale w większości tych samych aktorów i przy użyciu tego samego - ale poszerzonego - scenariusza Jerzego Lutowskiego.
Wykorzystano w nim także wiele z ujęć nakręconych dla potrzeb filmu kinowego (operatorami kamer byli ci sami ludzie) reżyserowanych przez Jerzego Hoffmana, jednak wszystkie sceny, które według scenariusza były przeznaczone tylko dla potrzeb serialu telewizyjnego, zostały wyreżyserowane przez Pawła Komorowskiego. Także niektóre ze scen kręconych dla filmu były prawie natychmiast, w tym samym czasie na tym samym planie, ponownie filmowane dla potrzeb serialu z nieznacznie zmienionymi dialogami i przy użyciu innego sprzętu.
Jedną z największych i najbardziej dostrzegalnych różnic między serialem a filmem jest zmiana obsady jednej z najważniejszych postaci - w serialu postać Ketlinga zagrał Andrzej Łapicki, podczas gdy w filmie wciela się w niego Jan Nowicki. Kilka innych drugoplanowych postaci także zostało zagranych przez innych aktorów: Makowiecką zagrała Barbara Krafftówna (w filmie była nią Hanka Bielicka), Luśnię zagrał Ludwik Benoit (w filmie - Gustaw Lutkiewicz), a Mnicha w klasztorze kamedułów zagrał Bogumił Kobiela (rola Witolda Skarucha w filmie).

Produkcja: 1967-1969
Premiera TV: 14 listopada 1969

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
pułkownik Michał Wołodyjowski
Jan Onufry Zagłoba
Barbara Jeziorkowska
Krzysia Drohojewska
Ketling
Azja Tuhaj-Bejowicz
hetman Jan Sobieski
Adam Nowowiejski
Anna Borzobohata-Krasieńska
Muszalski
mnich furtian
Bogusz, podstoli nowogrodzki
prymas
Snitko
Luśnia
Adam Nowowiejski
Juryca, człowiek Potockiego
generał Mikołaj Potocki
Ewa Nowowiejska
Halim, sługa Azji
Nowowiejski, ojciec Adama i Ewy
karczmarz Pierymowicz
członek rady wojennej w Kamieńcu
generał Mikołaj Potocki
i inni

KOMPLETNA OBSADA NA STRONACH POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


04.160208

(POL) polski,Brak komentarzy:

Prześlij komentarz