„Polskie drogi”


  CAŁY SERIAL:
 1. Polskie drogi - 01 - Misja specjalna
 2. Polskie drogi - 02 - Obywatele GG
 3. Polskie drogi - 03 - Najspokojniejsze miejsce na świecie
 4. Polskie drogi - 04 - Na tropie
 5. Polskie drogi - 05 - Lekcja geografii
 6. Polskie drogi - 06 - Rocznica
 7. Polskie drogi - 07 - Lekcja poloneza
 8. Polskie drogi - 08 - Bez przydziału
 9. Polskie drogi - 09 - Do broni
 10. Polskie drogi - 10 - Himmlerland
 11. Polskie drogi - 11 - W obronie własnej
Fabuła serialu skupiona jest wokół dwóch postaci: plutonowego podchorążego Władysława Niwińskiego i jego podkomendnego kaprala Leona Kurasia. W tych dwóch postaciach zostały zawarte losy polskich obywateli w czasie wojny.
Równolegle jest przedstawiony przekrój społeczny, postawy Polaków w czasie okupacji, a także reprezentowane poglądy na postępowanie w czasie wojny. Osią rozwojową fabuły są nawiązania do osoby kapitana Miszczyka, którego tożsamość przyjmuje Niwiński. Tworzy to komplikacje w powiązaniu z faktem, że Niemcy poszukują ładunku przewożonego przez prawdziwego kapitana Miszczyka na początku wojny.

Serial od początku zyskał pozytywne opinie publiczności i cieszył się dużą popularnością, otrzymał wiele nagród i był wielokrotnie wznawiany przez telewizję.

Produkcja: 1976-1977
Premiera TV: 16 październik 1977

Reżyseria: Janusz Morgenstern
Muzyka: Andrzej Kurylewicz
Obsada: m.in. Karol Strasburger, Kazimierz Kaczor, Henryk Talar, Franciszek Trzeciak, Arkadiusz Bazak, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Stanisław Zaczyk, Zofia Mrozowska, Piotr Pawłowski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jolanta Lothe, Jan Englert, Beata Tyszkiewicz, Maciej Góraj i inni
[kompletna obsada wymieniona na stronach poszczególnych odcinków]


Notatki:
Pomimo wielu przekłamań i obowiązkowej propagandy komunistycznej (ukazującej np. niewspółmiernie duży wpływ komunistycznego podziemia z grup AL, BCh itp., które w rzeczywistości stanowiły praktycznie niezauważalny margines polskiego podziemia podczas okupacji) serial ten jest do dzisiaj ogromnie popularny wśród polskiej widowni.


IMDb (English)
Wikipedia (polski)


03.150822

(POL) polski,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz